o nás / aktuálně

Vopařilova jedle 2024

Vopařilova jedle

14. července 2024

V květnu letošního roku proběhl 50. ročník Pochodu sloupenskými lesy. Tudíž padesátý rok Sloupenské turistiky. A to nás inspirovalo k „oslavě“ tohoto výročí. Pokusíme se zorganizovat každý měsíc nějakou akci. Na červenec jsme si vybrali cyklovýlet. A to takové poděkování našim bývalým členům z Litomyšle, kteří pro nás v roce 2000 vymysleli výlet k Vopařilově jedli. Tehdy nejmohutnější jedli v České republice. Tu sice v prosinci 2003 vyvrátila vichřice, ale její torzo zůstává na místě dál. A právě tam se na kolech vydáme.

Vyrazili jsme v 9:00 od komunitního centra. Jelo nás 10 cyklistů. Po průjezdu Litomyšlí, Osíkem a Dolním Újezdem jsme dorazili k prvnímu cíli výletu, k samoobslužné pivní studánce v Podlubníčku. Tahle studánka je taková pramáti všech v současnosti tak moderních, samoobslužných, lesních barů. Funguje totiž už neuvěřitelných 45 let! A protože s námi jeli i nedospělí cyklisté, ocenili jsme doplnění o bezinku a birell. A mohli jsme pokračovat. V Lubné jsme najeli na pěší turistickou značku a pak po neznačené pěšině jsme dorazili k torzu Vopařilovy jedle. Další úsek nás vedl do Širokého Dolu. Tam jsme se krátce zastavili u doškami zastřešené polygonální stodoly a to už byl čas na oběd. V Sebranicích na plovárně. Návrat domů vedl bočními cestami kolem Újezdu do Osíku a Litomyšlí do Sloupnice.

Po celý výlet nás provázelo slunce a bezvětří. Cesta měřila 55 kilometrů.

Připravili Bečička a Šeda

Cyklovýlety

Nahoru na horu 2024 Kozubová

Nahoru na horu – 2024

Kozubová, Moravskoslezské Beskydy

6. července

Účast na jednom z dalších dílů seriálu výstupů na některé české hory. Šli jsme z Bocanovic, přes Malou Kýčeru a Malou Kykulu na Kozubovou 981m.n.m. Organizátoři se v horkém slunečném dni kryli před prudkým větrem na vrcholu za kaplí sv. Anny s rozhlednou z roku 1937. Výhledy se tentokrát opravdu podařili. Dohlédli jsme až na Babiu horu, Malou Fatru i Vysoké Tatry. Trasu jsme si vybrali 16km dlouhou s převýšením 600m.

události 2024

události v kčt za rok 2024

počet členů 30

v klubovně nová kuchyňka a výzdoba - plastické mapy

při přípravě Setkání U sv. Antoníčka byla zrenovována ztrouchnivělá lavička (za přispění Milana Valy)

akce a události 2024

Nahoru na horu 2024 Velká Deštná

Nahoru na horu – 2024

Velká Deštná, Orlické Hory

22. června

Seriál výstupů Nahoru na horu zavítal tentokrát do Orlických hor. Původně byl plánovaný výstup na Anenský vrch, ale protože tamní rozhledna se rekonstruuje, došlo ke změně cíle. Šlo se na Velkou Deštnou. Vyrazili jsme z Deštného v Orlických horách, přes Luisino údolí k rozhledně na vrcholu. Vidět nebylo nic. Byli jsme rádi, že neplatilo „ na Deštnou do deště“. Ale jen tak tak. U kiosku horské služby bylo registrační místo a odtud jsme pokračovali na Šerlich na oběd. Mraky odvál vítr a dál už bylo jen jasno. Vraceli jsme se přes Šerlišský mlýn.

Ušli jsme 13km a asi 450 metrů převýšení.

Setkání u sv. Antoníčka 2024

Setkání turistů a lidí dobré vůle v lesích U sv. Antoníčka

16. června 2024

„Kdy se ti poštěstí, sbírat houby s kelímkem čerstvě načepovaného, vychlazeného piva.“ I to zaznělo U svatého Antoníčka. Prosluněné odpoledne vylákalo k pohodové vycházce do lesů mezi Sloupnicí a Řetovou postupně asi 90 lidí. Tradiční návštěvníci i nové tváře, všechny věkové kategorie, z různých obcí v okolí. Při poslechu písniček v podání Sloupenské skupiny Beztíže probrali sousedské novinky a zavzpomínali, občerstvili se a podělili se vzájemně o dobrou vůli.

Setkání připravili Šedovi a Blanka Bezděková s Břeťou Pazlarem.

pěší 2024