Nízký Jeseník 2016

Nízký Jeseník

17. - 18. září

Nevím čím to je, ale cesta do jeseníků mi vždy pěkně uteče.Tentokrát to bylo zřejmě tím, že Jana měla narozeniny. I když chvilku to v autobuse vypadalo, že mají narozeniny všichni.

V této povznášející náladě jsme přijeli do obce Roudno. Po zdolání hory Velký Roudný (780m) stoupáme na místní rozhlednu. Je zde krásný, leč mraky zastřený rozhled. Po té "nečekaně dolů" z kopce a rovnou k vodní nádrži Slezská Harta, (což v místním nářečí znamená hart=pastvina) kterou míjíme v uctivé vzdálenosti. Přesto se někteří odváží blíže k vodě. Čekají je dvoumetrové pláže, bezvadné koupání a dvacet překvapených rybářů... .

Po obědě začíná pršet a kapky se začínají měnit v provázky. My se také měníme. A to v barevné, nemotorné, igelitové obludky. Některým to překvapivě i sluší. Mocným dojmem na nás zapůsobil Lávový proud u Meziny, který jsme po krátkém přejezdu navštívili. Jedná se o bývalý čedičový lom s neskutečným geniem loci. Noc jsme strávili v hotelu Paramon.

Druhý den je k nám počasí přívětivější. O to více si užijeme národní přírodní památku Rešovské vodopády. Říčka Huntava zde vytváří nezapomenutelné skalní soutěsky, tůně a vodopády. Na prudkých svazích se zachoval člověkem téměř nedotknutý les. Míjíme Fialův mlýn a naše cesta končí na hradě Sovinec. Úplně poslední zastávkou je Pradědova galerie v Jiříkově. Tento projekt řezbáře Jiřího Hamouzka se rozkládá na ploše 8ha. Názory na toto dílo se různí, ale počet soch (450) je úctyhodný. Ale o tom přece umění je - o sdělování.

Zájezd zařídili manželé Havlíčkovi.

čísla:

17-18. 9 2016

12°C

50 osob

33 km

96 dB (Paramon)

za KČT Sloupnice pd

foto

 

pěší 2016

Další informace

„Mít rád lidi a milovat lidi to je celé tajemství a snad jediný recept na štěstí.“ Jan Werich