Bílé Karpaty 2017

Bílé Karpaty

16. – 18. června 2017

Další pohoří, kam noha Sloupenského turisty nepáchla – Bílé Karpaty. Hned na samém začátku, ve Strání, v Květné, jsme se rozdělili. Někteří začali rovnou stoupat na Velkou Javořinu. Nejvyšší horu celého pohoří, s jediným občerstvovacím bodem dne, s Holubyho chatou. O 570 metrů výš než začátek. Odtud pozvolna klesali kolem památníku Česko-moravsko-slovenské vzájemnosti do Nové Lhoty. Tam dorazil za jejich patama déšť. A s deštěm do Nové Lhoty přišla skupinka, která si nejdřív prohlédla sklárny v Květné a stoupání na Javořinu si okořenila „rozhlednou“ na Jelenci. 32 metrů vysokou ocelovou, dříve vojenskou věž, přístupnou na vlastní nebezpečí po žebřících. Od Holubyho chaty šli stejně jako ostatní. A dva z nás se podívali na Stromovou kapli vnitřního ticha. Až nyní dvouleté lípy vyrostou a koruny se jim propojí do jednolité klenby, to místo bude mít mocné kouzlo.

V sobotu jsme přejeli do Valašských Klobouků. Na město jsme se podívali z rozhledny Královec. Muzeum bylo zavřené; po našem odjezdu začala oslava 130 let Klobouckých hasičů. Začala deštěm. To už jsme byli schovaní na hradě Brumov. A také různě po městě Brumov-Bylnice, kde jsme byli ubytovaní v turistické ubytovně města. Půlnoční exkurze v Bylnickém minipivovaru byla neplánovaná a nečekaná.

Neděle, ráno. Obec Lednica, vyšňořená k oslavě svátku Božího těla a začátek naší poslední trasy. Vzhůru: zřícenina hradu Lednica a Lednické bradlo. Dolů: Červený Kameň. Vzhůru, velmi vzhůru: Chmeľová. Dolů: Vršatské bradlá a v Podhradí autobus. 9km/800m převýšení. Počkat s nejkrásnější trasou na nejkrásnější počasí se vyplatilo. Byla to náročná, ale sluncem prozářená odměna za to trpělivé nošení dešťových mraků sebou v minulých dvou dnech.

Nečekaně liduprázdné a tiché Bílé Karpaty nezklamaly; jak by mohly?! Jelo nás jen 30, ale 30 navýsost spokojených.

Zájezd zařídil Martin Bečička

 

fotky

pěší 2017

Další informace

„Rozdávat rady je zbytečné. Moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne.“ Mark Twain