o nás / aktuálně
Putovní tábor Jeseníky
TOM
Putovní tábor Hrubým Jeseníkem
Ve dnech 3. – 13. 7. 1985 se uskutečnil putovní tábor našeho oddílu Hrubým Jeseníkem. Putovní trasu zajišťoval ODPM Bruntál.
- den – trasa začínala ve Vrbně pod Pradědem a směřovala do Železné, místa našeho prvního noclehu.
- den – po odpočinku v pěkném zařízení ODPM se děti vydaly směrem na Bílý Potok, táhlým stoupáním nás turistická značka zavedla k pásmu Orlíku. Odkud jsme sestoupili do údolí Černé Opavy a navštívili Ruský hřbitov, kde odpočívá 24 ruských zajatců. Cesta nás dále zavedla průsmykem na vyčnívající nazývané kazatelovy v nadm. výšce 925m. Odkud byl již jen kousek na Rejvíz, místo dalšího noclehu.
- den – pobytu na Rejvízu jsme využili k návštěvě Velkého mechového jezírka a seznámili se s přírodními zvláštnostmi této rezervace.
- den - z Rejvízu směřovalo putování do Jeseníku vzdáleného 10km přes Zlatý chlum. Na Zlatém chlumu jsme vystoupali na 26m vysokou rozhlednu a naskytl se nám pohled nejen na město Jeseník, ale i na celý Hrubý Jeseník a Kralický Sněžník.
- den – v Jeseníku, místě našeho dalšího zastavení jsme spali dvě noci ve stanech. Ve volném dnu jsme navštívili jeskyně na Pomezí, Jeseník-lázně, Lipovou Lázně. Seznámili jsme se také s historií vzniku lázní.
- den – nás vlek zavezl z Jeseníku do Ramzové – nejvýš položené železniční stanice – 460 m.n.m. Lanovka nás vyvezla na Šerák – vrcholek 1351m. vysoký, místo našeho dalšího odpočinku.
- den – jsme vyslechli pověst o Vozkovi – skalním útvaru, který se nacházel na další části trasy. Přes Keprník, Vřesovou studánku jsme se dostali na Červenohorské sedlo, kde nás čekalo překvapení – pěkné ubytování na chatě TJ Pramet Šumperk.
- den – ráno nás přivítalo nevlídné horské počasí. Mlha a drobný déšť. Nepohoda nikoho neodradila a všichni jsme se vydali po červené značce na Švýcárnu. Cestou jsme vyzkoušeli odolnost obuvi na rozbahněném vřesovisku mezi Výrovkou, Malým a Velkým Jezerníkem. Švýcárna umístěná na úpatí nejvyššího vrcholu Jeseníku – Pradědu 1492 m.n.m. byla dalším místem našich dvou noclehů. Chlapci nedočkaví spatřit Praděd, který se zahalil do mraků, se vydali ještě na vycházku.
- den – ráno se vydali hledat Praděd všichni – mlha stále trvala. Dorazili jsme k televizní přenosové stanici a odtud sestoupili k chatě Barborce.
- den – poslední cesta po hřebenech vedla ze Švýcárny přes Petrovy kameny, Kamzičník a Jelení studánku na Alfredovu chatu. Zde jsme obdivovali velké množství mravenišť.
- den – poslední kilometry putování nás zavedly přes Starou Ves do Rýmařova a odtud Lyžařskou chatu, místo našeho posledního odpočinku. Chata se nachází v pěkném prostředí – malebném údolí, stvořeném k táboření. Toho jsme také využili a putování ukončili u táboráku. V připraveném programu nechyběla soutěž ve znalostech Hrubého Jeseníku.
Splnili jsme podmínky pro získání zápočtové cesty III. stupně obtížnosti v rámci turistické klasifikace. Pět účastníků, kteří již asolvovali putování Krkonošemi před třemi lety, splnili podmínky pro udělení III. výkonostní třídy.